Budowle murowane

Budowle murowane To trwalsze i technicznie coraz bardziej doskonałe obiekty tworzone przez człowieka. Typowa era cegły w zasadzie została dawno już zamknięta jako niegdyś jedyna słuszna , dostępna i skuteczna metoda stawiania ścian budynków. Rozwój technologii i technik budowlanych wykonał bardzo znaczący postęp w rozwoju ludzkim. Są dostępne bardzo różnorodne elementy budowlane , które eliminują nie tylko nadmierny wysiłek człowieka , ale również są bardziej skuteczne , bardziej bezpieczne , bardziej wydajne i tańsze. W budowlach z elementów murowanych wymagane jest w zależności od gabarytów stabilne , sprawdzone podłoże , w którym wykonuje się silne , zbrojone fundamenty o odpowiedniej szerokości i głębokości uwzględniającej różne parametry – między innymi tak zwaną głębokość przemarzania. Jest to graniczna głębokość osadzenia fundamentów , na którą w naszym polskim regionie klimatycznym nie będą miały negatywnego wpływu niskie temperatury. Technika stawiania budowli murowanych w naszym środkowo – europejskim regionie klimatycznym w celach całorocznego zamieszkania najbardziej się upowszechniła a ściany murowane w przekonaniu przeciętnego , szczególnie starszego pokolenia dają silne poczucie bezpieczeństwa , stabilności i trwałości , które przez lata zagnieździło się w umysłach. Jest również inny czynnik rozwoju i preferowania budownictwa murowanego. Jest nim możliwość przenoszenia ogromnych sił nacisku , którym budownictwo drewniane nie byłoby w stanie sprostać. Spotykamy obecnie olbrzymie hale budowlane kompleksów fabrycznych , ostatnio intensywnie rozwijające się potężne hale hipermarketów , bloki wielorodzinne , wieżowce , tamy zaporowe oraz inne tego typu. Bardzo często stawianie ogromnych kompleksów budowlanych w porównaniu z ich gabarytami trwa bardzo krótko ponieważ powszechnie wykorzystywana jest technika budowania z gotowych prefabrykatów – elementów budowlanych wykonanych w innych miejscach , lecz transportowanych i łączonych na miejscu właściwej budowy. Również dla mniejszych wykonawców budowlanych przewidziane są mniejsze elementy , które postępując we właściwy sposób z wykorzystaniem technologicznych udoskonaleń składane są na miejscu jak „klocki z zatrzaskiem”. Dzięki tym doskonałością budownictwo takie jest bardziej dokładne oraz mniej pazerne na materiały budowlane pozwalając uzyskiwać oszczędności. Dokładniejsze wykonanie gotowych prefabrykatów pozwala na użycie mniejszej ilości elementów wiążących co wiąże się z uzyskiwaniem oszczędności finansowych.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Błędy popełniane w małych wnętrzach

Błędy popełniane w małych wnętrzach Małe pomieszczenia to wyzwanie dla każdego. Trzeba się tutaj sporo natrudzić, aby stworzyć ciekawą strefę mieszkalną. Najwięcej problemu stwarza nam najczęściej wybór kolorów. Nawet, jeśli wybierzemy te jasne, czy biel możemy wpaść w pewną pułapkę. Pomieszczenia wykonane w jednej barwi są nudne i przewidywalne. Watro wówczas wesprzeć się kolorowymi akcentami, które nie tylko ożywią naszą przestrzeń, ale też sprawią, że będzie trendy. Kolejnym błędem jest stosowanie mebli z tego samego rodzaju. Zbiór takich urządzeń sprawia, że mieszkanie staje się optycznie mniejsze i mało ciekawe. Lepiej poświecić więcej czasu i dobrać kilka ciekawych form w całość. W urządzaniu pomieszczenia musimy też pamiętać o właściwych proporcjach, zazwyczaj przesadzamy z ilością mebli i z mieszkania robi się prawdziwa graciarnia. Kolejnym ważnym punktem i często zaniedbywanym w aranżacji jest świtało. Zazwyczaj sadzimy, że jedno światło centralne nam wystarczy jest to poważny błąd. Świtałem możemy dowolnie modelować przestrzeń, czyli decydować o tym, jaka ma być. Przy większej ilości oświetlenia pomieszczenie wydaje się być większe. Posiadając małą przestrzeń również możemy wykonać ciekawy projekt, trzeba tylko rozsądnie wykorzystać każdy fragment pomieszczenia.

Kategoria Wnętrza
Tagi: , ,

Okna połaciowe z akcesoriami

Okna połaciowe z akcesoriami Okno powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Jeśli chodzi o poddasza skupiamy się na tym, aby okno dobrze rozjaśniło nasze pomieszczenie. Kiedy pokój jest mały wystarczy jedno oko, przy dużym metrażu nawet kilka. Okna takie znakomicie spisują się przez cały rok jedyne ich mankamenty widzimy w porze letniej. Wówczas pogoda dopisuje a do naszego pokoju wpada nadmiar światła naturalnego, w konsekwencji pomieszczenie szybko się nagrzewa i nie chcemy w nim przebywać. Jest to główny problem okien połaciowych. Co więc zrobić, aby uniknąć żaru w pokoju i móc miło wypoczywać? Wystarczy zastosować liczne akcesoria, które osłonią nas przed nadmiarem słońca. W tym wypadku możemy wybierać pomiędzy roletami zewnętrznymi montowanymi na okno lub markizami. Ta druga opcja jest wygodniejsza, ponieważ można ją kontrolować za pomocą pilota. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju rolety oraz markizy wykonane z różnych materiałów, mogą być gładkie lub nawet wytłaczane, co ważne mogą też stać się elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia. Kolejnymi ważnymi akcesoriami do okien połaciowych są klamki, można tutaj dobrać ją pod katem okna lub wnętrza tak, aby wszystko tworzyło spójną całość.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe Poddasza są jednym z najlepszych miejsc które nadają się na adaptację pomieszczenia mieszkalnego. Poniżej zaprezentuje kilka wskazówek jak prawidło zagospodarować tak przestrzeń aby całe poddasze stało się użytkowe. \nŁóżko na poddaszu użytkowym. Pojedyncze łóżko standardowo ma szerokość od 70 do 90cm i wysokości do wierzchu materaca od 35 do 45cm. Musimy zapewnić nad nim przestrzeń o wysokości 90cm,której przestrzeń jest mierzona w osi łóżka. Ponieważ tylko w taki sposób możemy zagwarantować bezpieczne siedzenie osobie dorosłej. Poza tym koniecznością jest zapewnić możliwość stania koło łóżka co oznacza że w odległości 25cm od krawędzi materaca wysokość która mierzymy od podłogi do krzywizny sufitu musi wynosić minimum 190cm. Wynika z tego że ścianka kolankowa przy której ma stać łóżko powinna wynosić od 75 do 95cm, w zależności od konta nachylenia dachu. Regał na poddaszu użytkowym. Regałem nazywamy szafę lub inny dowolny mebel służący do przechowywania różnych rzeczy który zwykle posiada głębokość od 40 do 60cm. Aby muc stanąć przed nim musimy mieć zapewnioną wysokość stania, a więc 190cm która jest mierzona w odległości 15cm od regału( mierzenie wykonujemy od podłogi do krzywizny dachu). Wskazane jest aby ściana była jak najwyższa ponieważ mamy wtedy więcej miejsca do przechowywania rzeczy. \nSedes na użytkowym poddaszu. Sedesy lub bidety mają najczęściej wysokość około 40cm oraz głębokość od 50 do 70cm. Wysokość wraz ze spłuczką na ogół nie przekracza 90cm, co jednocześnie oznacza minimalną wysokość ścianki kolankowej. Dorosły który korzysta z tych urządzeń aby być pewnym że nie uderzy się głową musi mieć zapewnioną odległość 130cm, gdy siedzi (wymiar będzie tylko wtedy zachowany gdy będzie mierzony od 20 do 30cm od ściany) oraz koło 190cm gdy będziemy stali prze sedesie lub bidecie. Jeśli mamy zamiar maksymalnie wykorzystać miejsce pod skosem zgodnie z powyższym założeniem kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 55 do 65 stopni. Oczywiście nic nie szkodzi gdy kąt jest mniejszy jeśli ścianka kolankowa będzie wyższa lub urządzenie bardziej od niej odsunięte. Wanna na poddaszu użytkowy. Standardowa wanna ma wymiary od 40 do 45cm głębokości oraz od 140 do 170cm długości. Przyjmuje się że jej dno znajduje się 15cm nad posadzką. Oznacza to tyle że ścianka kolankowa nie powinna być niższa od 75 do 90cm . Oczywiście przy założeniu że wystaje ponad wannę od 20 do 30cm. Swobodne stanie i siedzenie wannie można zapewnić jeśli w odległości około 50cm od ścianki kolankowej wysokość od dna wanny do sufitu nie będzie mniejsza niż 90cm, a 30 do końca wanny. Decydujący o możliwości takiego rozwiązania jest drugi warunek a mianowicie dach musi mieć kąt nachylenia od 39 do 49 stopni.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,