Domy jednopoziomowe

Domy jednopoziomowe Domy jednopoziomowe wywodzą się z Francji. Oznaczają one bezpośrednio domy stojące na ziemi. Są one przeznaczone szczególnie dla ludzi kochających ogrody. Domy jednopoziomowe można o wiele łatwiej skomponować z otaczającym krajobrazem. Nieodzownym elementem domu jednopoziomowego są tarasy, których zwykle jest kilka. Zaprojektowana przestrzeń zewnętrza domu jest dopełnieniem wnętrza, dzięki czemu cała posiadłości wydaje się być jednością. Inwestorzy doszukują się wielu zalet takich domów. Jedną z najważniejszych jest brak schodów. Jest to ogromne ułatwienie, jeżeli w domu mieszkają osoby starsze bądź inwalidzi. Dzięki jednej kondygnacji nikt nie czuje się wyobcowany. Dzięki jednemu poziomowi polepszają się stosunki rodzinne, poprzez częstszy kontakt. Brak klatki schodowej to w gruncie rzeczy wielka oszczędność miejsca w domu. Planując jego wielkość bez schodów mamy wielką przestrzeń do zagospodarowania. W przypadku, kiedy jednak jest ona zbędna, można o nią pomniejszyć gabaryty budynku. Często domy jednopoziomowe są źle kojarzone z wszechpanującą płaskością. Jest to nie prawdą, ponieważ i w takich domach można zaznaczyć osobne pomieszczenia za pomocą drobnych spadów i zagłębień. Jednym ze sposobów jest obniżenie pomieszczenia i połączenie go z innym za pomocą kilku schodków. Dzięki nim człowiek może zażyć trochę ruchu, który nie będzie męczący, a wręcz potrzebny w trakcie dnia. Dzięki schodom, wynoszącym pomieszczenie w górę lub sprowadzającym je w dół, inwestor może całkowicie odmienić wnętrze domu, które wyda się nowoczesne i eleganckie. Obniżanie pomieszczeń to niezwykle częsty zabieg, jaki stosowany jest przez projektantów. Ciekawym rozwiązaniem jest również montowanie schodów poza obrysem budynku. Jest to zwykle komponent tarasów, które są ozdobą domów jednopoziomowych. Schodki takie zdobią często skarpy, sztuczne nasypy, pergole, zadaszenia, czy werandy. Dzięki schodkom ozdabiamy nie tylko wnętrze budynku, ale i ogród dookoła niego. Dom w tej specyfikacji musi pomieścić wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie. Do roli projektanta należy harmonijne połączenie pokoi dziennych, nocnych oraz gospodarczych. Zachodzi tutaj wzmożona komunikacja pomiędzy pomieszczeniami. Pokoje dzieli się za pomocą różnych środków, zwykle są to drzwi, kotary czy rolety. Połączenia niektórych pomieszczeń pozwalają zwiększyć efekt wizualny, najczęstsze połączenia to kuchnia z jadalnią, salon z pokojem zabaw. Zwykle w domach jednopoziomowych rezygnuje się z długich i monotonnych korytarzy.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Zalety wielkiego parteru

Zalety wielkiego parteru Wielka powierzchnia parteru jest niezwykle popularnie praktykowaną techniką budowlaną w obecnych czasach. Pomieszczenia dodatkowe są budowane w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Domy parterowe wykazują się powtarzalnością konstrukcyjną. Dzięki klasycznemu podziałowi, pomieszczenia dzieli się na dzienne i nocne. Pomieszczenia dzienne znajdują się zwykle na parterze, a nocne na piętrze lub poddaszu użytkowym. Bywa, iż jasny podział pomieszczeń jest zachwiany projektem, ponieważ powierzchnia poddasza jest zbyt mała i pomieszczenia nocne należy ulokować na parterze. Jednak jest to rzadkość i najczęściej podział ten doskonale się sprawdza. Ogromna powierzchnia parteru jest niezwykle wygodna, jednak należy pamiętać, że większa ilość pokoi jest bardziej funkcjonalna. Pomieszczenia te przydają się w przypadku licznej rodziny, dzięki czemu możemy zapewnić każdemu domownikowi osobną część domu. Dzięki indywidualnym pomieszczeniom domownik może lepiej wypocząć, zrelaksować się oraz zadbać o swoje sprawy prywatne. Osoby, które pragną szybko wybudować dom i wprowadzić się do niego powinny skorzystać z gotowych projektów. W nich zawarte są wszelkie rozwiązania, łącznie z tymi jak ulokować poszczególne pomieszczenia (sypialnie, łazienki, i tym podobne). Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestor może zamieszkać w budynku jeszcze przed jego całkowitym ukończeniem, przykładowo przed wykończeniem poddasza. Zapewne komfort mieszkania będzie o wiele mniejszy, jak również przestrzeń życiowa, jednak wszelkie niezbędne pomieszczenia będą już gotowe do użytku. Poddasze, które zwykle zawiera jedynie sypialnie oraz dodatkową łazienkę, będzie można dokończyć z biegiem czasu. Budowa etapowa doskonale sprawdza się w przypadku budynków z obszernymi parterami. Dodatkowo budowa etapowa pozwala inwestorowi uniknąć konieczności wyłożenia dużej sumy pieniędzy na początku inwestycji. Domy z dużym parterem dodatkowo zapewniają większy poziom bezpieczeństwa. Wiele rodzin posiada pod opieką osoby starsze bądź dzieci. Dla takich osób problemem jest między innymi poruszanie się po schodach. Dzięki ulokowaniu takiej osoby w pokoju na parterze zaoszczędzimy jej wielu przeszkód i nieprzyjemności. Jednak konieczne jest posiadanie obszernego parteru. Umieszczenie wszystkich potrzebnych pomieszczeń na wielkim parterze likwiduje konieczności poruszania się po schodach, co jest również niezwykle pozytywnym aspektem w przypadku osób niepełnosprawnych. Schody to bariera, którą nie każdy może pokonać, a dzięki wielkiemu parterowi szybko ją likwidujemy.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Balustrada balkonu

Balustrada balkonu Przestrzeń balkonu powinna być zamknięta. Uzyskuje się to dzięki zamontowaniu balustrady na zewnętrznych krawędziach. Jest to dość istotny detal architektoniczny podczas kreowania wizerunku danego budynku. Balustrada musi idealnie komponować się z wszelkimi elementami zewnętrznymi jak elewacja, okna, a nawet dach. Funkcje balustrady są bardzo ważne. Zabezpiecza ona przestrzeń balkonu, stwarza poczucie bezpieczeństwa i co ważne dekoruje nasz dom. Dobór balustrady jest trudny, ponieważ jeżeli wybierzemy zbyt bogato zdobioną, może się ona wydać pretensjonalna natomiast, jeżeli będzie zbyt skromna pogorszy estetykę całego budynku. Podczas wyboru balustrady należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, a mianowicie rodzaj materiału, wysokości, kształt, sposób mocowania do płyty balkonu, kolor. Ważnym aspektem podczas dobierania balustrady jest kształt balkonu. Posiadając balkon w postaci litery C lub U możemy dzięki balustradzie pięknie wyeksponować części narożne. Balkony owalne najlepiej komponują się z pionowymi balustradami zwykle wykonywanych z materiałów kutych czy żeliwnych. W balustradzie istotne jest zaprojektowanie elementów zdobniczych, bo z reguły to na nie zwraca się największą uwagę. Miejsce umocowania balustrady jest ściśle zależne od szerokości balkonu. Dzięki montażu na krawędzi może zwiększyć obszar balkonu. Największymi ograniczeniami są słupy konstrukcyjne, które uniemożliwiają postawienie tego elementu. Dokonując wyboru pomiędzy materiałem balustrady należy pamiętać o stylu domu, z którym musi się ona skomponować. Domy drewniane, często regionalne muszą być dekorowane balustradami drewnianymi. Drewno to luźny materiał, który zapewnia architektowi wiele możliwości. Domy modernistyczne, coraz częściej spotykane idealnie komponują się z balustradami lekkimi, produkowanymi ze stali lub szkła. Jeżeli nasz dom posiada dużą powierzchnię, oraz otacza go spory ogród, idealną balustradą jest balustrada kuta, wykonana z żeliwnych prętów i koszyków ozdobnych. Istnieją jeszcze balustrady betonowe, budowane z tralek. Pamiętajmy jednak, iż komponują się one niemalże tylko z budynkami zabytkowymi, które starają się naśladować style historyczne. Tralki produkuje się również z kamieni szlachetnych jak marmur. Istnieje wiele rodzajów balustrad w budownictwie, a dobór odpowiedniej nie jest łatwy. Inwestor ma ciężkie zadanie, więc warto jest zasięgnąć opinii eksperta. Pomoże nam on zdecydować, co będzie dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie wskaże nam nowe trendy panujące w budownictwie.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Ściany z cegły

Ściany z cegły Niejednokrotnie wykorzystuje się starsze metody budowlane w celu osiągnięcia określonych efektów. Przy renowacjach starych obiektów , jak również przy szczególnych zamówieniach indywidualnych nadal stosuje się starsze metody budowania . Ściany stawiane z tradycyjnych i tradycyjnie wypalanych cegieł mają swój określony styl estetyczny i mimo iż da się obecnie osiągnąć efekt starej budowli stosując nowoczesne metody i elementy budowlane wykańczając je niemalże doskonałymi materiałami imitacyjnymi , są szczególne zamówienia i szczególni zwolennicy tradycyjnych materiałów. Jednak jak już wcześniej wspomniałem stare metody i stare elementy budowlane są kosztowne i bardziej czaso i pracochłonne . To też odbiorcy współczesnego budowania tymi metodami stanowią z reguły szczególną i bardziej zamożną grupę odbiorców , nie mówiąc oczywiście o budowaniu z elementów rozbiórkowych z konieczności. Bardzo często zdarza się dzisiaj , że dość licznie występujące budynki powojenne są adaptowane do współczesnych potrzeb ze szczególnym eksponowaniem walorów wizualnych starej zabudowy ceglanej. Tworzone są różnego rodzaju kameralne kawiarenki , sale muzealne , miejsca , w których niezbędne jest utrzymanie określonego klimatu. Ze względu na wymiar cegieł , stawianie ścian z ich użyciem jest bardziej pracochłonne i wymaga ciągłej kontroli. Mniejszym problemem jest jeśli ściana przewidziana jest do otynkowania. Jeśli natomiast cegła i jej spoina ma w projekcie stanowić surowy element dekoracyjny , wówczas na bazie doświadczenia zawodowego trzeba zastosować jeszcze dozę cierpliwości i dokładności. W czasach komunistycznych oraz budowy i odbudowy naszego kraju , w momencie kiedy wkraczaliśmy mozolnie w erę unowocześniania technik i materiałów budowlanych , wstąpiliśmy na etap budownictwa wielkopłytowego. Było to spowodowane gwałtownym wzrostem zapotrzebowania społecznego na budownictwo mieszkaniowe. Aby sprostać ogromnym potrzebom zaczęto produkować ogromne gotowe prefabrykaty , z których szybko stawiano domy niejednokrotnie nie pozbawione wad technicznych. Jednak wtedy liczyła się nie jakość lecz ilość. Masowo wyburzano budynki postawione z tradycyjnej dobrze wypalanej cegły. Powstawało sukcesywnie niemalże darmowe źródło surowca budowlanego. Niejednokrotnie pozwalano na darmowy odbiór cegieł aby w szybszym tempie uporać się z uporządkowaniem miejsca przyszłej budowy i oczyszczeniem terenu. Na miejscu starych , niekiedy zabytkowych budynków powstawały betonowe blokowiska ze smakiem estetycznym bardzo często nie mających nic wspólnego.

Kategoria Elewacja i ściany
Tagi: , ,