Metamorfozy mebli

Metamorfozy mebli Kiedy budżet nie pozwala nam na kupno nowych sprzętów do mieszkania, a my marzymy o remoncie możemy poszukać innych rozwiązań. Jednym z nich będzie całkowita metamorfoza starych mebli. Każdy mebel bez względu na swój wygląd może stać się ciekawym elementem diznajnerskim wystarczy tylko dobry pomysł na niego. Pierwszym sposobem na odnowienie starego mebla jest pomalowanie go farbą do drewna. Możemy tutaj pobawić się kolorem i detalami. Barwa nowego sprzętu może pokrywać się z kolorystyką ścian lub wręcz przeciwnie być kontrastowa wówczas meble przykuwa większą uwagę. Takie rozwiązanie jest szybkie i tanie. Kolejnym pomysłem na metamorfozę mebli jest oklejenie ich dekorami. Na rynku dostępne są rożnego rodzaju elementy dekoracyjne. Możemy nimi wykonać ciekawe kształty oraz kolorystykę. Najłatwiejszą do wykonania jest metamorfoza szafek dziecięcych, tutaj wystarczy tylko zmiana uchwytów, aby wyglądały ciekawiej. Można je też wykleić ciekawymi dekorami, na których znajdziemy postaci bajkowe czy nawet z filmu. Przemiana mebli jest wspaniałym pomysłem, który nie tylko oszczędzi nasz budżet, ale też sprawi, że dom wyda się oryginalny i ciekawy. Nie jest to trudna sztuka i wiąże się ze wspaniałą zabawą, do której możemy włączyć nawet nasze dzieci.

Kategoria Wnętrza
Tagi: , ,

Wybudujmy balkon

Wybudujmy balkon Balkon to dodatkowa przestrzeń, o jaką możemy powiększyć mieszkanie. Balkon nie jest niezbędny do wybudowania domu, dlatego z reguły jest on traktowany jako ozdoba wybierana przez inwestora według własnych upodobań. Skoro jest to ozdoba, to jego wykonanie musi być solidne i eleganckie. Balkon jest to nic innego jak płyta połączona z licem ściany budynku. Balkony produkuje się zwykle ze zbrojonego betonu, ale można spotkać balkony drewniane, żelbetowe, metalowe. Największą swobodę architektoniczną zapewnia beton, dlatego najczęściej go się wybiera. W przypadku tego materiału inwestor musi dobrać odpowiednio grubość balkonu, jakie zbrojenie zastosować, sposób zamocowania oraz wspornika. Rozmiary balkonów są różne, zwykle wynikają z potrzeb domowników, jak również z gabarytów domu. Kształty również zależą od wyobraźni inwestora, spotyka się balkony proste, łukowe, wysunięte, częściowo zadaszone, schowane we wnęce. Jedyny nakaz prawny, co do balkonów to minimalna grubość, która nie może być mniejsza niż 8 cm. Nie ma ograniczeń, co do maksymalnej grubości, długości czy szerokości. Zwykle jednak grubość płyty balkonu nie przekracza 20 cm. Projektowanie balkonu koniecznie musi opierać się o decyzję konstruktora. Ważne jest odpowiednie dobranie średnicy oraz układu prętów zbrojenia. Dobiera się je pod względem obciążeń danego elementu. Dzięki stali w płycie betonowej niweluje się naprężenia rozciągające oraz ściskające, które przenoszone są za pośrednictwem tego materiału. Zbrojenie płyty musi być zakotwiczone we wieńcu ściany, aby połączenie było twarde i długowieczne. Balkony betonowe nie są pozbawione wad. Największą jest to, że w miejscu, w którym dotyka on budynku, powstaje tak zwany mostek termiczny. Płyta balkonu ma wyższą przewodność ciepła niż budynek, co powoduje częściowe wychładzanie ściany. Dodatkowo ciepło odprowadzane z domu jest poprzez powierzchnie znajdujące się w okolicy okna, drzwi balkonowych, ościeży, strefie podokiennej, czy poprzez nadproża. Balkony można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to balkony wspornikowe, które zakotwicza się w wieńcu ściany. Uginają się one w przypadku braku wsporników, charakteryzują się największymi naprężeniami w miejscu połączenia ze ścianą. Drugim rodzajem są balkony podparte, które łączy się ze ścianą, a z drugiej strony są one wsparte na filarach. Największe ugięcie mają one w środkowej części płyty. Trzeci rodzaj balkonów to balkony podwieszane, są one lekkie i zwykle nieduże. Opiera się je na belkach lub kątownikach, a umocowane do ściany są za pomocą cięgien.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Pokrycie dachowe, a hałas?

Pokrycie dachowe, a hałas? Hałas bywa bardzo uciążliwym problemem. Dzięki atakują nas z różnych stron. Zazwyczaj staramy się je wygłuszyć stosując okna plastykowe. Innym rozwiązaniem jest też przemyślany zakup pokrycia dachowego. Badania przeprowadzone na pokryciach dachowych wykazały, że w zależności od wybranego materiału możemy decydować o natężeniu hałasu, jaki będzie słyszalny w naszym domu. Na dach można zastosować blachę, trzcinę, blachodachówkę, opcji na prawdę jest wiele. Nie sugerujemy się w wyborze tylko względami estetycznymi, ponieważ dachówka musi być użyteczną. Chroni przed przeciekaniem naszego dachu i może też znakomicie izolować przed hałasem. Dobrym przykładem takiego pokrycia jest dachówka betonowa. Dzięki dużej masie posiada ona najlepsze właściwości tłumiące hałas. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że można ją poddać całkowitemu recyklingowi. Najgorszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wygłuszanie dzięków osiągniemy montując pokrycie dachowe na bazie blachy. Materiał ten jest lekki i cienki, dlatego też dźwięki szybko przenikają do naszego domu. Nawet krople spadającego deszczu wydają się bardziej hałaśliwe niż przy innym zadaszeniu. Pokrycia dachowe można rozpatrywać pod wieloma kątami, estetyki, funkcjonalności. Ostatnio bierze się pod uwagę również aspekt wyciszający, każdy chce, aby w jego domu było miło i cicho.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe W momencie lub szczególnie w momencie wstąpienia Polski do Unii europejskiej nastąpił szczególnie gwałtowny przepływ nowych materiałów i nowych technologii na nasz rynek budowlany. Dotyczy to także pokryć dachowych , których obecnie występuje u nas cała mnogość. Tak ja i w pozostałych specjalistycznych technologiach budowlanych , tak tutaj rozróżnić można wiele rodzajów pokryć z wielokrotnym podziałem na rodzaj materiału , trwałość , ciężar własny , gabaryty , cele dekoracyjne i wytrzymałościowe. Dla zwolenników tradycyjnych metod budowlanych również przewidziane są dachówki z tradycyjnych i tradycyjnie wypalanych dachówek przy utrzymaniu odpowiednio do tego zastosowanej ceny. Jednak tak jak na całym rynku materiałów budowlanych tak i na rynku pokryć dachowych można dzisiaj dopasować coś do swoich potrzeb oraz do swojego portfela. Tradycyjnie występują dachówki ceramiczne w różnych wzorach i odmianach , dachówki cementowe , blachodachówki – płyty stalowe lub z metali kolorowych pokrywane wielokrotnie komponentami lakierów syntetycznych z przetłoczeniami doskonale imitującymi wzory tradycyjnych dachówek lub wzory współczesne , różnego rodzaju płyty faliste z komponentów żywicznych , pochodnych plastiku i pcv , płyty faliste ze sprasowanej pod ciśnieniem masy bitumicznej wzmacnianej pośrednim szkieletem – tak zwane onduline i jej podobne o różnych odcieniach barwnych i wzorniczych , płytki imitujące płytki łupkowe zdobywające coraz większą popularność oraz całą mnogość typowych pokryć bitumicznych – papowych z szerokim ich podziałem i funkcjonalnością. Praca z gotowymi , estetycznymi elementami pokryciowymi nie jest zbyt skomplikowana , jednak w zależności od ich rodzaju różni się niekiedy znacznie sposobem mocowania i użyciem do tego celu dodatkowych elementów wzmocnieniowych czy też zabezpieczających przed właściwym kryciem. Nowoczesne techniki zamocowań różnie przez różne firmy zostały sprecyzowane i opracowane. Zależne jest to również od rodzaju i specyfiki materiału pokryciowego oraz stopnia zabezpieczenia. Dzisiaj nie wystarczy już zwykłe wbicie gwoździa przez papę w deski. Elementy kształtowe wymagają oprócz gwoździa , czy wkręta , zastosowania odpowiedniej kształtki podtrzymującej całość precyzyjnie dopracowanego profila. Mocowanie blachodachówki i płyty falistej z masy bitumicznej mimo zastosowania tego samego gwoździa czy wkręta z uszczelnieniem różni się miejscem jego mocowania. W bitumicznej płycie falistej jest to górna część fali , natomiast w blachodachówce jest nią dolna część. Wynika to ze specyfiki materiału oraz możliwości wnikania wody z zewnątrz.

Kategoria Elewacja i ściany
Tagi: , , ,