Wybudujmy balkon

Wybudujmy balkon Balkon to dodatkowa przestrzeń, o jaką możemy powiększyć mieszkanie. Balkon nie jest niezbędny do wybudowania domu, dlatego z reguły jest on traktowany jako ozdoba wybierana przez inwestora według własnych upodobań. Skoro jest to ozdoba, to jego wykonanie musi być solidne i eleganckie. Balkon jest to nic innego jak płyta połączona z licem ściany budynku. Balkony produkuje się zwykle ze zbrojonego betonu, ale można spotkać balkony drewniane, żelbetowe, metalowe. Największą swobodę architektoniczną zapewnia beton, dlatego najczęściej go się wybiera. W przypadku tego materiału inwestor musi dobrać odpowiednio grubość balkonu, jakie zbrojenie zastosować, sposób zamocowania oraz wspornika. Rozmiary balkonów są różne, zwykle wynikają z potrzeb domowników, jak również z gabarytów domu. Kształty również zależą od wyobraźni inwestora, spotyka się balkony proste, łukowe, wysunięte, częściowo zadaszone, schowane we wnęce. Jedyny nakaz prawny, co do balkonów to minimalna grubość, która nie może być mniejsza niż 8 cm. Nie ma ograniczeń, co do maksymalnej grubości, długości czy szerokości. Zwykle jednak grubość płyty balkonu nie przekracza 20 cm. Projektowanie balkonu koniecznie musi opierać się o decyzję konstruktora. Ważne jest odpowiednie dobranie średnicy oraz układu prętów zbrojenia. Dobiera się je pod względem obciążeń danego elementu. Dzięki stali w płycie betonowej niweluje się naprężenia rozciągające oraz ściskające, które przenoszone są za pośrednictwem tego materiału. Zbrojenie płyty musi być zakotwiczone we wieńcu ściany, aby połączenie było twarde i długowieczne. Balkony betonowe nie są pozbawione wad. Największą jest to, że w miejscu, w którym dotyka on budynku, powstaje tak zwany mostek termiczny. Płyta balkonu ma wyższą przewodność ciepła niż budynek, co powoduje częściowe wychładzanie ściany. Dodatkowo ciepło odprowadzane z domu jest poprzez powierzchnie znajdujące się w okolicy okna, drzwi balkonowych, ościeży, strefie podokiennej, czy poprzez nadproża. Balkony można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to balkony wspornikowe, które zakotwicza się w wieńcu ściany. Uginają się one w przypadku braku wsporników, charakteryzują się największymi naprężeniami w miejscu połączenia ze ścianą. Drugim rodzajem są balkony podparte, które łączy się ze ścianą, a z drugiej strony są one wsparte na filarach. Największe ugięcie mają one w środkowej części płyty. Trzeci rodzaj balkonów to balkony podwieszane, są one lekkie i zwykle nieduże. Opiera się je na belkach lub kątownikach, a umocowane do ściany są za pomocą cięgien.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Pokrycie dachowe, a hałas?

Pokrycie dachowe, a hałas? Hałas bywa bardzo uciążliwym problemem. Dzięki atakują nas z różnych stron. Zazwyczaj staramy się je wygłuszyć stosując okna plastykowe. Innym rozwiązaniem jest też przemyślany zakup pokrycia dachowego. Badania przeprowadzone na pokryciach dachowych wykazały, że w zależności od wybranego materiału możemy decydować o natężeniu hałasu, jaki będzie słyszalny w naszym domu. Na dach można zastosować blachę, trzcinę, blachodachówkę, opcji na prawdę jest wiele. Nie sugerujemy się w wyborze tylko względami estetycznymi, ponieważ dachówka musi być użyteczną. Chroni przed przeciekaniem naszego dachu i może też znakomicie izolować przed hałasem. Dobrym przykładem takiego pokrycia jest dachówka betonowa. Dzięki dużej masie posiada ona najlepsze właściwości tłumiące hałas. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że można ją poddać całkowitemu recyklingowi. Najgorszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wygłuszanie dzięków osiągniemy montując pokrycie dachowe na bazie blachy. Materiał ten jest lekki i cienki, dlatego też dźwięki szybko przenikają do naszego domu. Nawet krople spadającego deszczu wydają się bardziej hałaśliwe niż przy innym zadaszeniu. Pokrycia dachowe można rozpatrywać pod wieloma kątami, estetyki, funkcjonalności. Ostatnio bierze się pod uwagę również aspekt wyciszający, każdy chce, aby w jego domu było miło i cicho.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Garaż na naszej działce

Garaż na naszej działce Budowanie garażu na naszej działce musi mieć wymiar prawny. W roku 2009 zmieniono warunki techniczne budowania tego obiektu. Dotyczą one w głównym stopniu ich ulokowaniu. Nowe przepisy są nieco dogodniejsze dla inwestorów, ponieważ łagodzą one warunki lokowania tego obiektu na działce. Według nowych przepisów lokowanie obiektów krótszych niż 5,5 metra i niższych niż 3 metry w miejscu granicy z działką lub posesją sąsiednią lub w odległości mniejszej niż 1,5 metra od niej są dozwolone. Warto nadmienić, iż ściana, która graniczy z działką sąsiednią, lub jest zwrócona w jej stronę nie może być wzbogacona o okna lub przeszklenia umożliwiające obserwowanie sąsiedniego terenu. Nie ma na ten zapis wpływu fakt, czy na sąsiedniej działce znajduje się podobny obiekt czy go tam nie ma. Odległości, jakie muszą zostać zachowane w stosunku budynku gospodarczego czy inwestorskiego, który jest zwrócony w stronę granicy ścianą z oknami czy drzwiami do działki sąsiedniej, budynku mieszkalnego, budynku użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, dla którego zostało wydane pozwolenie na budowę. Odległość pomiędzy krawędziami ścian budynków nie mogą być mniejsze niż 8 metrów. Odległości te zwykle są egzekwowane w przypadku budynków o małych gabarytach, czyli budynków gospodarczych lub inwentarskich, które jedynie uzupełniają zabudowę mieszkalną. Nie można zastosować tej reguły w przypadku budowania obiektów masowej hodowli jak kurniki. Dodatkowym uwarunkowaniem w tym przypadku jest znaczny wpływ na środowisko tego obiektu. Strefy ulokowania tych budynków są zwykle określane przez środowisko ochronne, które zamieszcza w raporcie wskazówki wynikające z przeprowadzonych badań. Ulokowanie budynków gospodarczy ma ścisłe umocowanie prawne, które znajduje się w ustawie z 1994 roku w Prawie budowlanym. Dodatkowym wsparciem jest nowelizowane rozporządzenie ministra infrastruktury z roku 2009. Tak, więc zanim przystąpimy do budowania garażu na naszej działce musimy spełnić wszelkie warunki, jakie zostały nam postawione. Zwykle warunków tych możemy doszukiwać się w planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy. Wgląd to tego dokumentu jest bezpłatny, a dzięki temu będzie w stanie sprawdzić z wielką dokładnością, gdzie może powstać budynek i jakie są ku temu przeciwwskazania. Niekiedy bywa, iż plan zagospodarowania zakazuje wybudowania garażu wolnostojącego. Jest to również aspekt, który powinien być sprawdzony przed zakupieniem terenu, ponieważ komplikacje takie znacznie wpływają na obniżenie wartości gruntu.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,

Okna panoramiczne

Okna panoramiczne Każdy z nas wybierając projekt kieruje się względami estetycznymi. Dom musi być piękny, ale też i użyteczny. Dobrze, jeśli każda przestrzeń jest właściwie zagospodarowana. Kiedy planujemy dom z poddaszem użytkowym musimy pomyśleć o doświetlaniu pomieszczenia. Świtało sztuczne nie poradzi sobie z rozjaśnieniem całej przestrzeni. W takim wypadku sprawdzają się okna połaciowe. Mogą występować w rożnie postaci, czyli świetlików, okien kolankowych czy nawet panoramicznych. Ta ostania wersja cieszy się coraz większym, zainteresowaniem. Okna panoramiczne poosiadają bardzo wiele zalet. Po pierwsze doświetlają bardzo pomieszczenie a pod drugie mają duże rozmiary, dzięki czemu możemy dostać się nimi swobodnie na dach. Spora wielkość to również dobre rozwiązanie dla wietrzenia pomieszczenia. Na rynku możemy już kupić okna panoramiczne, które otwiera się uchylnie lub rozsuwa się na boki. Skrzydła wówczas chowają się w specjalnym panelu znajdującym się na zewnątrz okna. Okna panoramiczne zazwyczaj wykorzystywane są do sypialni lub pokoju dziennego. Decydują się na nie osoby, które mieszkają na malowniczym terenie. Przez okna takie można do woli podziwiać przyrodę i otoczenie. Kiedy z kolei nadmiar światła nam przeszkadza możemy zamontować na oknie rolety lub markizy.

Kategoria Budowa domu
Tagi: , ,